Top

All England Lawn Tennis Championships: Day 9

0 Shares

 

Originally published on: 26/02/10 13:35

Boys Doubles: Round 1

  • Carlos Boluda-Purkiss (Spa) & David Souto (Ven) bt (5) Jordan Kelly-Houston (Nzl) & Ben McLachlan (Nzl) 6-2 6-3
  • Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Kevin Krawietz (Ger) bt Alessandro Bega (Ita) & Emanuele Molina (Ita) 6-2 6-2
  • (7) Jack Carpenter (Gbr) & James Marsalek (Gbr) bt Federico Gaio (Ita) & Francesco Picco (Ita) 6-4 6-2
  • Maximilian Neuchrist (Aut) & Tristan-Samuel Weissborn (Aut) bt (6) Hiroyasu Ehara (Jpn) & Shuichi Sekiguchi (Jpn) 7-6 (7-2) 6-3
  • Devin Britton (USA) & Jordan Cox (USA) bt Harry Fowler (USA) & Johannes Robert Van Overbeek (USA) 6-1 6-4
  • Marin Draganja (Cro) & Dino Marcan (Cro) bt (3) Facundo Arguello (Arg) & Julen Uriguen (Gua) 6-3 7-6 (11-9)
  • (2) Cheng Peng Hsieh (Tpe) & Liang-Chi Huang (Tpe) bt Mitchell Frank (USA) & Sudarwa Sitaram (Ind) 6-1 6-2

Boys Singles: Round 3

  • Alexander Domijan (USA) bt (1) Daniel Berta (Swe) 6-3 6-3
  • Devin Britton (USA) bt Tiago Fernandes (Bra) 7-5 6-3
  • (4) Agustin Velotti (Arg) bt Filip Horansky (Svk) 7-6 (7-3) 6-1
  • Jordan Cox (USA) bt Andrei Vasilevski (Blr) 7-6 (7-3) 6-3
  • (9) Dominik Schulz (Ger) bt Carlos Boluda-Purkiss (Spa) 7-6 (7-4) 7-6 (7-5)
  • (3) Bernard Tomic (Aus) bt Tom Farquharson (Gbr) 6-3 6-4
  • Andrey Kuznetsov (Rus) bt Hiroyasu Ehara (Jpn) 6-2 6-3
  • Dino Marcan (Cro) bt Harry Fowler (USA) 6-0 6-4

Girls Doubles: Round 1

  • Samantha Vickers (Gbr) & Lisa Whybourn (Gbr) bt (1) Laura Robson (Gbr) & Sloane Stephens (USA) w/o
  • Noppawan Lertcheewakarn (Tha) & Sally Peers (Aus) bt (7) Richel Hogenkamp (Ned) & Lesley Kerkhove (Ned) 6-3 6-7 (2-7) 6-3
  • Fatma Al Nabhani (Oma) & Yana Buchina (Rus) bt Brooke Bolendar (USA) & Alexandra Cercone (USA) 7-5 6-3
  • (5) Daria Gavrilova (Rus) & Ksenia Kirillova (Rus) bt Khunpak Issara (Tha) & Natchanok Saenyaukhot (Tha) 6-2 6-4
  • Beatrice Capra (USA) & Martina Trevisan (Ita) bt Katarena Paliivets (Can) & Chanel Simmonds (Rsa) 6-2 6-3
  • (3) Timea Babos (Hun) & Ajla Tomljanovic (Cro) bt Vanja Corovic (Ser) & Alexandra Krunic (Srb) 6-3 3-6 6-2
  • Quirine Lemoine (Ned) & Angelique Van Der Meet (Ned) bt Nicola George (Gbr) & Jennifer Ren (Gbr) 6-2 6-1
  • (2) Kristina Mladenovic (Fra) & Silvia Njiric (Cro) bt Christina Mathis (Aut) & Sachia Vickery (USA) 6-0 6-0

Girls Singles: Round 3

  • (1) Kristina Mladenovic (Fra) bt Akiko Omae (Jpn) 6-3 7-5
  • (7) Sloane Stephens (USA) bt (10) Camila Silva (Chi) 6-2 7-6 (7-1)
  • Zsofia Susanyi (Hun) bt Richel Hogenkamp (Ned) 6-2 3-6 6-3
  • Miyabi Inoue (Jpn) bt Beatrice Capra (USA) 6-2 6-3
  • (11) Silvia Njiric (Cro) bt Ksenia Kirillova (Rus) 6-4 2-6 6-2
  • (4) Noppawan Lertcheewakarn (Tha) bt (13) Tamaryn Hendler (Bel) 6-4 6-3
  • (6) Timea Babos (Hun) bt Yana Buchina (Rus) 7-5 6-1
  • Quirine Lemoine (Ned) bt (2) Laura Robson (Gbr) 6-2 4-6 8-6

Mens Doubles: Quarter-final

  • (9) Wesley Moodie (Rsa) & Dick Norman (Bel) bt (4) Mahesh Bhupathi (Ind) & Mark Knowles (Bah) 7-6 (11-9) 4-6 7-6 (9-7) 5-7 6-4
  • James Blake (USA) & Mardy Fish (USA) bt Simon Aspelin (Swe) & Paul Hanley (Aus) 7-6 (7-5) 6-4 7-6 (7-5)

Mens Over 35 Doubles: Group A

  • Mark Petchey (Gbr) & Greg Rusedski (Gbr) bt Jonas Bjorkman (Swe) & Richard Krajicek (Ned) 6-4 4-6 10-6

Mens Over 35 Doubles: Group B

  • Guy Forget (Fra) & Cedric Pioline (Fra) bt Todd Martin (USA) & David Wheaton (USA) 6-3 6-4

Mens Over 45 Doubles: Group A

  • Ken Flach (USA) & Danie Visser (Rsa) bt Kevin Curren (USA) & Johan Kriek (USA) 6-3 6-2

Mens Over 45 Doubles: Group B

  • Joakim Nystrom (Swe) & Mats Wilander (Swe) bt Peter Fleming (USA) & Guillermo Vilas (Arg) 7-5 6-2

Mens Singles: Quarter-final

  • (6) Andy Roddick (USA) bt Lleyton Hewitt (Aus) 6-3 6-7 (10-12) 7-6 (7-1) 4-6 6-4
  • (3) Andy Murray (Gbr) bt Juan Carlos Ferrero (Spa) 7-5 6-3 6-2
  • (24) Tommy Haas (Ger) bt (4) Novak Djokovic (Ser) 7-5 7-6 (8-6) 4-6 6-3
  • (2) Roger Federer (Swi) bt (22) Ivo Karlovic (Cro) 6-3 7-5 7-6 (7-3)

Mixed Doubles: Round 3

  • (4) Kevin Ullyett (Zim) & Su-Wei Hsieh (Tpe) bt (16) Christopher Kas (Ger) & Chia-Jung Chuang (Tpe) 6-3 6-2
  • Jamie Murray (Gbr) & Liezel Huber (USA) bt (6) Mike Bryan (USA) & Bethanie Mattek-Sands (USA) 7-6 (9-7) 4-6 6-3
  • (9) Mark Knowles (Bah) & Anna-Lena Groenefeld (Ger) bt (5) Daniel Nestor (Can) & Elena Vesnina (Rus) 6-4 6-4

Womens Doubles: Quarter-final

  • (1) Cara Black (Zim) & Liezel Huber (USA) bt (11) Nuria Llagostera Vives (Spa) & Maria Jose Martinez Sanchez (Spa) 4-6 6-3 6-0
  • (4) Serena Williams (USA) & Venus Williams (USA) bt (12) Anna-Lena Groenefeld (Ger) & Vania King (USA) 6-2 7-5
  • (3) Samantha Stosur (Aus) & Rennae Stubbs (Aus) bt Kristina Barrois (Ger) & Tathiana Garbin (Ita) 1-6 6-3 6-4
  • (2) Anabel Medina Garrigues (Spa) & Virginia Ruano Pascual (Spa) bt Alisa Kleybanova (Rus) & Ekaterina Makarova (Rus) 6-4 7-5

Womens Over 35 Doubles: Group A

  • Tracy Austin (USA) & Kathy Rinaldi-Stunkel (USA) bt Zina Garrison (USA) & Liz Smylie (Aus) 6-0 6-1

Womens Over 35 Doubles: Group B

  • Jana Novotna (Cze) & Andrea Temesvari (Hun) bt Annabel Croft (Gbr) & Samantha Smith (Gbr) 6-3 7-6 (7-2)

Now get the WORLD’S BEST TENNIS MAGAZINE here


0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap